top of page

Sauna,

cesta ke zdraví...

K čemu je dobré saunování?

Finská sauna zahání problémy se spánkem

 

Při pobytu v sauně se vyplavuje endorfin, hormon štěstí, který podporuje dobrou náladu. I proto má saunování výrazný vliv na tzv. neurovegetativní systém. Finská sauna se tak zaslouží například o to, že se vám následně dobře spí. Saunování také odstraňuje migrénové bolesti, vede k osvěžení a uklidnění, k ústupu tísnivých pocitů, nervozity, neklidu a nechutenství.

 

Pravidelné saunování také podporuje schopnost k výkonu, a to zejména následující den po saunování. Proto je velmi oblíbené u sportovců. Navíc hormony štěstí, endorfiny, vedou k ústupu některých bolestí kloubů a svalstva nebo dýchacích obtíží.

Jak se správně saunovat?
Před vstupem do sauny se nejprve důkladně omyjte mýdlem. Obvyklou zásadou je, že do sauny vstupujeme nazí, což je nejvhodnější právě z důvodu vylučování toxických látek z těla. Odložte též raději veškeré šperky a hodinky. V sauně používejte ručník nebo prostěradla, na který usednete nebo se položíte (používejte ručník i pod nohy, dodržování hygienických zásad je velmi důležité). Poloha vleže je doporučována, protože svaly jsou při ní krásně uvolněné. Doporučovaná délka saunování je asi 15 minut, pro děti zhruba 5 - 10 minut.
Po opuštění sauny si nejprve opláchněte rukama obličej, ze začátku můžete vynechat ochlazení pod sprchou nebo sněhem. Až se budete cítit řádně ochlazeni, můžete se opět vrátit do sauny. Vhodné je opakování celého cyklu třikrát - třikrát ohřátí a třikrát ochlazení.
Optimální doba pro návštěvu sauny je v podvečer a za doporučenou frekvenci bývá považováno saunování jedenkrát týdně. Během půl hodiny zde můžete vypotit asi půl litru vody, což se samozřejmě na úbytku váhy projeví, ale tyto tekutiny brzy opět doplníte. Ke zmenšení tukové zásoby tedy nedochází.
POZOR!
Není vhodné navštěvovat saunu při virózách a zánětlivých onemocněních, kardiovaskulárních chorobách, horečce, po vydatném jídle či nalačno, s žízní nebo po vyčerpávající námaze. Rovněž po požití alkoholu, který by mohl rozhodit běžné chování organizmu. Je třeba respektovat fakt, že saunování není pro každého, a pokud máte nějaké pochybnosti o vhodnosti právě při vašem zdravotním stavu, měli byste se poradit s lékařem.

Loučanské saunování

Cena za saunu je zahrnuta v ubytování, hradíte pouze spotřebovanou elektřinu (viz ceník). Od jara do podzimu se můžete ochladit ve venkovní sprše a v zimních měsících ve sněhu:)

Pokud bude chtít využít sauny, prosíme o informaci předem.

Děkujeme.

bottom of page